امروز:
دوشنبه - 2 مهر - 1397
ساعت :

عکس

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در روزهای اخیر میزان ریزگردها در خوزستان و برخی مناطق جنوب غرب کشور از شاخص فوق بحران عبور کرد، اما بارندگی هایی که از پریروز شروع شده، وضعیت را اندکی بهتر کرده است.

به گزارش سلامت آنلاین، احمد جنیدی افزود: بر اساس قانون هوای پاک، مسئولیت وزارت بهداشت در مورد ریزگردها و آلودگی هوا فقط اعلام وضعیت است و مسئولیت کنترل و پیشگیری از این مساله به عهده سازمان حفاظت از محیط زیست و سایر دستگاه ها از جمله شهرداری ها، وزارت نیرو و وزارت کشاورزی است.

ذرات ریز کوچکتر از ۲.۵ میکرون و ذرات کوچکتر از ۱۰ میکرون مهمترین نوع آلودگی در پدیده ریزگردها هستند، حد مجاز این آلودگی ۱۵۰ میکروگرم در هر مترمکعب است اما این میزان آلودگی در روزهای اخیر از مرز ۸ هزار (بیش از ۵۰ برابر حد مجاز) گذشت و بر اساس اعلام اداره کل محیط زیست خوزستان میزان ریزگردها امروز- چهارشنبه- در اهواز حدود ۷ هزار و ۱۳۵ میکروگرم یعنی ۴۷ برابر حد مجاز و در دزفول و اندیمشک حدود ۱۰ هزار و بیش از ۶۰ برابر حد مجاز است.

جنیدی گفت: افراد حساس و بیماران قلبی باید بیشتر مراقب باشند و تحت نظر پزشک و مراکز درمانی باشند و همه افراد نیز باید از مواد غذایی مناسب که آنتی اکسیدان هستند و حاوی ویتامین سی باشند استفاده کنند. نوشیدن آب نیز به دفع آلودگی ریزگردها کمک می کند.

پیش از این، اسماعیل ایدنی، رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفته بود: دستکاری در طبیعت، سد سازی بی رویه و نداشتن یک برنامه توسعه متوازن در کشور، بی توجهی به اصول زیست محیطی در ساخت و ساز سدها و توسعه عمرانی کشور در سال های اخیر عامل بروز و تشدید پدیده ریزگردها به خصوص در استان خوزستان بوده است که اهواز و برخی شهرهای استان خوزستان را به جمع آلوده ترین شهرهای دنیا وارد کرده است.

 

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • اولین نظر را شما بدهید