امروز:
شنبه - 27 مرداد - 1397
ساعت :

عکس

معاون وزیر جهاد کشاورزی:

رکورد تولید شکر در کشور شکسته شد

معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: امسال با تولید یک میلیون و 950 هزار تن شکر در کشور، رکورد تولید این محصول شکسته شد.

عباس کشاورز روز یکشنبه در آیین تجلیل از کشاورزان نمونه کردستان اظهار کرد: کشاورزان چغندرکار کشور امسال 130 هزار هکتار از اراضی آبی را به کشت این محصول اختصاص داده بودند که نسبت به سنوات گذشته سطح زیر کشت هم کمتر شده بود.
وی افزود: این افزایش تولید تنها به خاطر بهره وری بیشتر از منابع آب و خاک بود.
کشاورز تاکید کرد: میانگین تولید چغندرقند در کشور 60 تن در هکتار و تولید شکر از این محصول زراعی، 9 تن بود که این مقدار با میانگین تولید در کشورهای اروپایی برابری می کند.
معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به افزایش 6 درصدی سالانه بهره وری از آب در چهار سال اخیر یادآور شد: یکی از مشکلات بخش کشاورزی در کاشت چغندر، بحث منابع آب است که با تولید ارقام قابل کشت در پاییز این مشکل حل و امسال در 17 هزار هکتار زمین این ارقام کشت شده است.
**بسندگی انرژی در کشور 83 درصد است
معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: بسندگی و بهره وری انرژی در کشور به بیش از 83 درصد رسیده است و کشورهای اروپایی نیز نتوانستند این میزان را به بیشتر از 90 درصد برسانند.
وی اضافه کرد: تا امروز هیچ کشوری در دنیا نبوده که نسبت به امنیت غذایی خودش بی تفاوت باشد بلکه تمام سیاستمداران به امنیت غذایی اهمیت داده اند و این مبحث مهمی برای همه کشورهاست.
کشاورز با بیان اینکه حوزه امنیت غذایی متناسب با ظرفیت ها قابل معامله نیست، افزود: ما باید بسندگی کشور در تامین غذای مورد نیاز کشور را تقویت کنیم و منابع آب، خاک، مرتع و جنگل و منابع ژنتیکی را حفظ و درآمد کشاورزان را ارتقا دهیم.
وی اظهار کرد: گندم در تامین انرژی و پروتین حدود 40 درصد غذای ایرانیان نقش دارد و توجه به گندم برای ما یک امر مقدس است که با مدیریت، تولید این ماده غذایی را پیگیری و اجرایی کرده ایم.
به گفته وی، کشاورزان دیم کار ریسک پذیرترین کشاورزان کشور هستند و استان کردستان از استان های ویژه در تولید محصولات دیم محسوب می شود.
معاون زراعت وزیر کشاورزی گفت: برای استان هایی همچون کردستان بحث کشاورزی حفاظتی و استفاده از شیوه های نوین کشاورزی برای پایداری اراضی دیم مورد توجه قرار گرفته است.
به گزارش ایرنا، در این آیین که با حضور استاندار کردستان برگزار شد، از 9 کشاورز نمونه کشوری و 30 کشاورز نمونه استانی با اهدای لوح و هدایایی تقدیر شد، استان کردستان با کسب 9 رتبه کشاورز نمونه ملی جایگاه سوم کشور را به خود اختصاص داد.
در این آیین از برهان مندمی در رشته کارخانه نمونه تولید خوراک طیور، علیرضا نعمتی در رشته صنایع تبدیلی و تکمیلی شیلاتی، فرزاد سروش در رشته بهره بردار نمونه در مدیریت پایدار خاک و کشاورزی حفاظتی تجلیل شد.
همچنین از حمید مبارکی بهره بردار نمونه سیستم آبیاری بارانی (سنتر)، سیدحسین رحیمی در رشته تولید گندم دیم در اقلیم سرد، محمدرضا خالدیان در رشته تولید کننده نمونه کلزا در اقلیم سرد، زاهد شیرزاد در رشته تولید کننده نمونه جو آبی در اقلیم سرد، فرزاد مرادی مسئول نمونه مرکز جهاد کشاورزی و منصور پرهون بهره بردار نمونه اراضی واگذاری به عنوان نمونه ملی بخش کشاورزی تجلیل شد.
کردستان با داشتن بیش از یک میلیون و 110 هزار هکتار زمین قابل کشت مرغوب و مستعد یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی است به طوری که سالانه حدود 2 میلیون و 400 هزار تُن انواع محصولات کشاورزی در آن تولید می شود.

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • اولین نظر را شما بدهید